Справедливостта в организацията – защо е важна, доколко е възможна и как може да се постигне?
Курсът предлага модели и подходи за ограничаване на несправедливостта в организацията, прилагането на които води до увеличаване на ангажираността и мотивацията на служителите и избягването на проблемни ситуации в работна среда (вкл. свързани с жалби, оплаквания, искове). С конкретни примери и инструменти насочва към ефективни управленски поведения, отговарящи на променените нагласи и очаквания на служителите в днешно време. Предоставя примерна политика за равни възможности и план за прилагането й в WORD вариант с възможност за сваляне.
С този курс се постарах да насоча вниманието ви към една сравнително пренебрегвана, но добиваща все по-голяма актуалност тематика - тази за справедливостта в организацията. Тя е поредното предизвикателство към лидерството и може да бъде както инструмент за диагноза, така и инструмент за въздействие. Организациите могат да извлекат ползи от идеите, моделите и концепците за справделивост, ако мениджърите в тях ги познават и разбират, съобразяват се с тях и в крайна сметка успяват да ограничат източниците на възприятия за несправедливост.
Чувствителността и нетърпимостта към несправедливостите изобщо и в частност към тези в организациите стават все по-изразени и афиширани и все по-често водят до негативни последици. Очевидно трябва да се действа, да се започне отнякъде. Може би първо трябва да бъде осъзната важността на темата.
Уважаеми колеги, мениджъри, специалисти по човешки ресурси - всички вие, които сте загрижени за вашите организации, направете първата стъпка за овладяване на проблематиката, свързана със справедливостта като започнете с това кратко обучение. Това обучение е точно за вас, ако трябва да се справяте с проблеми като текучество, ниска мотивация и ангажираност, конфликти. Но не е задължително да имате проблеми, за да започнете да търсите решения – вместо да бъдете реактивни, бъдете проактивни. Не чакайте да се появят проблемите. Освен това, за да взимате най-добрите решения, трябва да сте наясно с всички възможни перспективи.
Курсът ще позволи да погледнете на мотивацията извън традиционните модели и разбирания, което ще разшири вашия „репертоар” за по-ефективно управление на хората. Уверена съм, че освен това то ще ви предпази от проявата на дискриминационно поведение. Опитът ми показва, че жалбите и оплакванията по повод дискриминация могат да създадат много проблеми и неприятности, а според статистиката броят на заведените дела в Комисията за защита от дискриминация стремително се увеличава през последните години като през 2019г. достига рекордния брой от 906. Най-малкото липсата на оплаквания, дори когато са само в рамките на организацията, ще ви спести време и нерви.
След обучението вие:
Обучението е базирано на примери, взети от реалната практика. Предимство на курса е, че като бонус включва не само готова примерна политика за равни възможности, но и план за прилагането й. То е отворено – ще бъде актуализирано и разширявано с включване на конкретни полезни практически инструменти.
Основните теми са:
- Значение на темата за справедливостта в организацията и какви са последиците от пренебрегването й
- Какво представлява справедливостта - различни виждания
- Какви видове несправедливост могат да се разграничат в рамките на организацията
- Моделът на Джон Адамс за справедливостта - теоритичен модел, извлечен от наблюдения над реалната практика
- Негативни ефекти от несправедливостта
- Възможни политики, практики и подходи за поддържане на справедливост и създаване на подходяща среда за ограничаване на несправедливостта
Уважаеми колеги, мениджъри, специалисти по човешки ресурси и всички вие, които искате да научите нещо повече за възможните подходи в управлението на хората, очаквам да проявите интерес към предложената от мен тематика като се запишете в курса. До 15 февруари той е на промоционална цена!
Авторът Светла Димова е дългогодишен консултант и обучител в областта на управлението и развитието на човешките ресурси. Има 20 годишен опит в разработването и провеждането на интерактивни обучения, предимно в "меки" умения, за различни аудитории - лидерство и мотивация, работа в екип, ефективни комуникации, управление на промяна и организационно развитие, обучение на обучители и др.
Преподавала е в Училището по мениджмънт към НБУ в дистанционните програми за обучение на мениджъри на английския Open University, както и в Магистърската програма за УРЧР на НБУ.
Участвала е в 15 проекта на ЕС, USAID и UNDP, свързани с обучение и развитие на човешките ресурси и е провеждала редица вътрешнофирмени обучения, насочени към конкретните потребности на организациите.
За да зададете въпрос, е необходимо да сте регистриран .